Podpora bezpečnosti dopravy a cyklodopravy (výzva č. 18) IROP - bezpečnost
Aktivita - bezpečnost dopravy
Příjem žádostí o podporu: 21. 12. 2015
Ukončení příjmu žádostí o podporu: 29. 4. 2016 v 14:00 hod
Oprávnění žadatelé: kraje, obce, dobrovolné svazky obcí, organizace zřizované nebo zakládané kraji, organizace zřizované nebo zakládané obcemi, organizace zřizované nebo zakládané dobrovolnými svazky obcí,provozovatelé dráhy nebo drážní dopravy podle zákona č. 266/1994 Sb. (Správa železniční dopravní cesty, s. o. a obchodní společnosti).
Minimální výše způsobilých výdajů: 2 mil. Kč (Pokud se po vysoutěžení sníží celkové způsobilé výdaje projektu pod 2 mil. Kč, nepovažuje se to za porušení kritéria přijatelnosti a podmínek Programu. Jedná se o změny v projektu a je třeba postupovat v souladu s kap.16 Obecných pravidel.
Maximální výše způsobilých výdajů: 30 mil. Kč
Struktura financování
- 85% EFRR
- 5% Státní rozpočet
- 10% Příjemce
Podporované aktivity projektu:
Na hlavní aktivity projektu musí být vynaloženo minimálně 85 % způsobilých výdajů projektu.
Jedná se o specifické kritérium přijatelnosti projektu.
Hlavní aktivity pro „Bezpečnost dopravy“
- rekonstrukce, modernizace a výstavba chodníků podél silnic I., II. a III. třídy a místních komunikací, přizpůsobených osobám s omezenou schopností pohybu a orientace, včetně přechodů pro chodce a míst pro přecházení
- rekonstrukce, modernizace a výstavba bezbariérových komunikací pro pěší k zastávkám veřejné hromadné dopravy
- rekonstrukce, modernizace a výstavba podchodů nebo lávek pro chodce přes silnice I., II.a III. třídy, místní komunikace, železniční a tramvajovou dráhu, přizpůsobených osobám s omezenou schopností pohybu a orientace a navazujících na bezbariérové komunikace pro pěší
- je možná kombinace uvedených aktivit
- je možná realizace souvisejících prvků zvyšujících bezpečnost železniční, silniční, cyklistické a pěší dopravy (např. veřejné osvětlení, prvky inteligentních dopravních systémů) a zmírňujících a kompenzačních opatření pro minimalizaci negativních vlivů naživotní prostředí (např. výsadba doprovodné zeleně), vždy při současné rekonstrukci, modernizaci nebo výstavbě komunikace pro pěší
Vedlejší aktivity:
- realizace stavbou vyvolaných investic
- zpracování projektových dokumentací
- výkup nemovitostí podmiňujících výstavbu
- provádění inženýrské činnosti ve výstavbě
- povinná publicita
K žádosti o podporu je potřeba mít zřízený elektronický podpis. Výzva se rozděluje na dvě základní aktivity bezpečnost dopravy a cyklodoprava. (V jedné žádosti o podporu nelze kombinovat aktivity „Bezpečnost dopravy“ a „Cyklodoprava“. Jeden žadatel může předložit více žádostí o podporu)
Povinné přílohy k žádosti:
Jednotlivé povinné přílohy žadatel nahrává na příslušné Záložky žádosti o podporu v MS2014+.
Více informací je uvedeno v příloze č. 1 těchto Pravidel.
Záložka Identifikace projektu
-
Plná moc
Dokládá se v případě přenesení pravomocí na jinou osobou, např. při podpisu žádosti. Plné mocise ukládají v elektronické podobě v systému MS2014+ v modulu Žadatel v konkrétním projektu do záložky Identifikace projektu – Plná moc. Vzor Plné moci je přílohou č. 11 Obecných pravidel.
Plnou moc lze nahradit usnesením zastupitelstva o přenesení pravomocí. V usnesení musí být jednoznačně identifikováno, kdo a na koho pravomoci převádí a kterých úkonů se převedení pravomocí týká. -
Dokumentace k zadávacím a výběrovým řízením
Žadatel dokládá dokumentaci k zadávacím a výběrovým řízením, která provedl před podáním žádosti o podporu. Postup k předkládání dokumentace k zadávacím a výběrovým řízením je uveden v kap. 5 Obecných pravidel.
-
Doklady o právní subjektivitě žadatele
Nerelevantní pro obce Unhošť…
-
Výpis z rejstříku trestů
Nerelevantní pro obce Unhošť…
-
Územní rozhodnutí nebo územní souhlas nebo veřejnoprávní smlouva nahrazující územní řízení
Žadatel dokládá územní rozhodnutí s nabytím právní moci. Pokud stavba nevyžaduje územní rozhodnutí, dokládá územní souhlas či účinnou veřejnoprávní smlouvu nahrazující územní řízení.
V případě projektu zaměřeného pouze na úpravu nebo realizaci liniových opatření pro cyklisty (bez stavebních úprav) žadatel přílohu č. 5 k žádosti o podporu nedokládá. Pokud žadatel požádal o vydání společného územního rozhodnutí a stavebního povolení, přílohu č. 5 nedokládá. -
Žádost o stavební povolení nebo ohlášení, případně stavební povolení nebo souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru nebo veřejnoprávní smlouva nahrazující stavební povolení
Pokud žadatel nebude mít k dispozici stavební povolení nebo souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru či veřejnoprávní smlouvu nahrazující stavební povolení, dokládá žádost o stavební povolení nebo ohlášení, potvrzené stavebním úřadem, a přílohy, nejsou-li doloženy v jiné příloze žádosti o podporu.
V případě projektu zaměřeného pouze na úpravu nebo realizaci liniových opatření pro cyklisty (bez stavebních úprav) žadatel dokládá veřejnou vyhlášku - opatření obecné povahy o stanovení místní úpravy provozu na pozemní komunikaci. Pokud žadatel nebude mít k dispozici veřejnou vyhlášku, dokládá žádost o stanovení místní úpravy provozu na pozemní komunikaci, potvrzenou příslušným úřadem ve věcech provozu na pozemních komunikacích, včetně příloh.
Pokud žadatel požádal o vydání společného územního rozhodnutí a stavebního povolení, dokládá společné rozhodnutí s nabytím právní moci. -
Projektová dokumentace pro vydání stavebního povolení nebo pro ohlášení stavby
Žadatel dokládá projektovou dokumentaci, zpracovanou autorizovaným projektantem, v podrobnosti pro vydání stavebního povolení, která je součástí žádosti o stavební povolení nebo je ověřená stavebním úřadem ve stavebním řízení. Jako ověření dostačuje razítko s podpisem a označením stavebního úřadu alespoň na titulní straně projektové dokumentace).
Pokud stavba nevyžaduje stavební povolení, dokládá žadatel projektovou dokumentaci pro ohlášení stavby. V případě, že již byla zpracována projektová dokumentace pro provádění stavby, žadatel ji přikládá k žádosti o podporu.
Projektové dokumentace jsou zpracovány podle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, ve znění pozdějších předpisů, bližší specifikace je ve vyhlášce č. 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb, ve znění pozdějších předpisů, a vyhlášce č. 146/2008 Sb., o rozsahu a obsahu projektové dokumentace dopravních staveb, ve znění pozdějších předpisů. Projektové dokumentace musí respektovat požadavky na stavby pozemních komunikací a veřejného prostranství stanovené vyhláškou č. 398/2009 Sb., o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb.
V případě projektu zaměřeného pouze na úpravu nebo realizaci liniových opatření pro cyklisty (bez stavebních úprav) žadatel dokládá dokumentaci návrhu dopravního značení. -
Položkový rozpočet stavby
Žadatel dokládá položkový rozpočet stavby nebo úpravy či realizace liniových opatření pro cyklisty podle jednotného ceníku stavebních prací v cenové úrovni ne starší než k r. 2014 ve formě oceněného soupisu prací potvrzeného autorizovaným projektantem a dále také v rozpočtovém formátu *.XC4 – jedná se o otevřený elektronický formát ve struktuře XML, který splňuje veškeré požadavky Vyhlášky č. 230/2012 Sb. a je volně dostupný. V rozpočtu musí být uveden název použitého jednotného ceníku (cenové soustavy).
V případě, že proběhlo zadávací řízení na zhotovitele stavby, předkládá žadatel také vysoutěženou cenovou nabídku. Pokud budou v položkovém rozpočtu uvedeny položky s jednotkou soubor nebo komplet, musí projektant k použitým jednotkám připojit jejich specifikaci a ocenění. Pokud projektant uvede vlastní položky, které nejsou definovány v použité cenové soustavě, uvede jejich přesnou specifikaci a způsob ocenění.
Součástí položkového rozpočtu stavby budou jednotkové ceny stavebních prací, které jsou uvedeny v cenové soustavě. Pokud je jednotková cena, uvedená projektantem, vyšší než jednotková cena, uvedená v cenové soustavě, je nutné rozdíl vysvětlit. -
Studie proveditelnosti
Studie proveditelnosti musí být zpracována podle osnovy uvedené v příloze č. 4 Specifickýchbpravidel. Slouží k posouzení potřebnosti a realizovatelnosti projektu a usnadňuje podání žádosti o podporu v MS2014+, neboť mnoho údajů, uváděných ve studii, bude využito při vyplňování elektronického formuláře žádosti.
-
Doklady k výkupu nemovitostí
Žadatel dokládá ke každé nemovitosti pořízené před podáním žádosti o podporu znalecký posudek a kupní smlouvu, pokud uvádí výdaje na pořízení nemovitosti jako způsobilé. Znalecký posudek pro ocenění stavby nebo pozemku, vyhotovený podle zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, ve znění pozdějších předpisů, nesmí být starší než 6 měsíců před pořízením nemovitosti.
V případě pořízení nemovitosti prostřednictvím vyvlastnění žadatel dokládá pravomocné rozhodnutí o vyvlastnění. -
Seznam objednávek – přímých nákupů
Žadatel do formuláře (viz příloha č. 10 Obecných pravidel) vypíše všechny uskutečněné objednávky – přímé nákupy ve výši od 100 tis. do 400 tis. Kč bez DPH vztahující se k projektu, které provedl před podáním žádosti o podporu.
-
Výpočet čistých jiných peněžních příjmů
Dokládají žadatelé, kteří předpokládají jiné peněžní příjmy. Vzor výpočtu čistých jiných peněžních příjmů je uveden v příloze č. 8 těchto Pravidel.
-
Karta souladu projektu s principy udržitelné mobility
Karta souladu projektu s principy udržitelné mobility musí být zpracována podle osnovy uvedené v příloze č. 4 těchto Pravidel.
-
Zpráva o provedení auditu bezpečnosti pozemní komunikace
Zprávu o provedení auditu bezpečnosti pozemní komunikace předkládají žadatelé k žádostem o podporu v aktivitě „Bezpečnost dopravy“.
Zpráva o provedení auditu bezpečnosti pozemní komunikace musí být zpracována v souladu s metodikou provádění auditu bezpečnosti pozemních komunikací schválenou Ministerstvem dopravy ČR v roce 2012. Audit slouží jako nástroj pro zajištění dostatečné bezpečnosti projektem řešené pozemní komunikace nebo části pozemní komunikace ve fázi jejího plánování. -
Smlouva o spolupráci
Smlouva o spolupráci musí být k žádosti o podporu přiložena v případě, že projekt má být realizován na území více obcí a žadatelem je jedna z těchto obcí.
Smlouva o spolupráci uzavřená mezi obcemi musí stanovit zejména práva a povinnosti žadatele a ostatních obcí, způsob finančního a majetkoprávního vypořádání mezi zúčastněnými stranami v období přípravy, realizace a udržitelnosti projektu. Využít lze vzor Partnerské smlouvy, který je přílohou č. 16 Obecných pravidel.
Nezpůsobilé výdaje projektu
- výdaje na výstavbu, rekonstrukci nebo modernizaci, údržbu nebo opravu silnic a místních komunikací přístupných automobilové dopravě s výjimkou výdajů uvedených mezi způsobilými výdaji na hlavní a vedlejší aktivity projektu
- výdaje na výstavbu, rekonstrukci nebo modernizaci polních a lesních cest
- výdaje na běžnou údržbu, souvislou údržbu a opravu pozemních komunikací včetně chodníků a cyklostezek
- výdaje na práce zahrnuté do údržby mostů podle technických podmínek, včetně prací pro zajištění funkčního stavu mostu nebo propustku (údržba a opravy)
- výdaje na realizaci úschoven, parkovacích domů a parkovacích věží pro jízdní kola a jiných zařízení ke zpoplatněnému parkování jízdních kol
- výdaje na realizaci nástupišť, přístřešků a čekáren železničních zastávek a zastávek vodní dopravy
- výdaje na bezbariérové úpravy vstupů do budov
- výdaje na realizaci parkovišť pro automobily
- výdaje na zřízení, provoz a odstranění zařízení staveniště
- výdaje na přípravu a zpracování žádosti o podporu, s výjimkou zpracování studie proveditelnosti a auditu bezpečnosti
- výdaje spojené s řízením a administrací projektu
- výdaje na zpracování zadávacích dokumentací k veřejným zakázkám a organizaci výběrových a zadávacích řízení
- výdaje na zpracování průzkumů, studií a posouzení nesouvisejících s projektovými dokumentacemi
- výdaje na nákup nemovitostí mezi spojenými osobami vymezenými v § 23 odst. 7 zákona o dani z příjmu, ve znění pozdějších předpisů
- výdaje na uzavření kupní smlouvy, popř. smlouvy o smlouvě budoucí kupní, k nákupu nemovitosti, výdaje na vyhotovení znaleckého posudku, poplatky za zápis do katastru nemovitostí, výdaje na geodetické zaměření pozemku a vyhotovení geometrického plánu
- DPH s nárokem na odpočet nebo její část, pokud žadatel má nárok na odpočet DPH ve smyslu zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty
- úroky z úvěrů, půjček, splátky úvěrů a půjček
- pojištění
- bankovní záruky
- pokuty
- manka a škody
- jiné daně (silniční daň, daň z nemovitých věcí, daň darovací, daň dědická apod.)
- cla
- výdaje, které jsou součástí likvidace společnosti, nedobytné pohledávky a jiné
- výdaje na právní spory vzniklé v souvislosti s projektem, např. výdaje na uhrazení soudního poplatku, na pořízení důkazů, na právní zastoupení v případě sporu
- provozní a režijní výdaje
- náklady na mzdy, platy, náhrady mezd a platů, ostatní osobní náklady, povinné pojistné hrazené zaměstnavatelem
- cestovní náhrady
- provize
- rezervy na budoucí ztráty a dluhy
- kurzové ztráty
- odpisy dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku
- výdaje související se smlouvou operativního leasingu (daň, marže pronajímatele, výdaje na refinancování, režijní výdaje, pojišťovací výlohy apod.)
- výdaje odpovídající svým vymezením účetní kategorii mimořádných nákladů
- výdaje na audit projektu
- část výdajů na vedlejší aktivity projektu, převyšující 15 % celkových způsobilých výdajů projektu; konečná výše celkových způsobilých výdajů je známa po skončení poslední etapy realizace projektu
Veřejná podpora
Podporovány budou projekty, které nezakládají veřejnou podporu (viz čl. 107 odst. 1 Smlouvy o fungování EU).
Projekty generující příjmy
Podporovány budou projekty, které negenerují příjmy podle čl. 61 Obecného nařízení
Aktuální výzvy
Rozvoj infrastruktury komunitních center v sociálně vyloučených lokalitách
14/7/2016
Podpora je poskytována na vznik komunitních center v sociálně vyloučených lokalitách . Jsou podporována veřejná víceúčelová zařízení, ve kterých se setkávají čl…
Rozvoj infrastruktury komunitních center
14/7/2016
Podpora je poskytována na vznik komunitních center. Jsou podporována veřejná víceúčelová zařízení, ve kterých se setkávají členové komunity za účelem realizace …
Novinky u dotací
Veškeré informace týkající se nového programového období
27/4/2016
Veškeré informace týkající se nového programového období můžete nalézt v brožuře, kterou
IROP semináře
20/4/2016
MMR připravilo pro žadatele o dotaci v rámci programu IROP semináře, jejichž termíny